Kolik Sancı Nedir? Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

Kolik Sancı Nedir? Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde geçmeyen ağlama olarak adlandırabiliriz, Gaz sancısından olduğu belirtilir ancak tam olarak neye bağlı olduğu tam tespit edilememiştir. Her gün tekrar eden bir ağrı olarak anlaşılır ve bebek aniden ağlamaya başlar, uzun süre susturulamaz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde ve gece baş gösteren bu rahatsızlık bebekte kızarma şeklinde görülür, ellerini sıkar ve uyurken aniden uyanarak bile acısını hissederek ağlar, ağlaması şiddetlidir. Ortalama bebeklerin yüzde 20 sinde görülür.

Dördüncü ayda kaybolma olasılığı yüksektir.

Nedenleri arasında Beslenme şekilleri, yorgunluk, alerji, reflü olabilir.

Ayrıca annenin psikolojik durumunda etkili olabilir.

Beslenme şekillerinde yediği içtiği gıdalar etkili olabilir, ayrıca beslenirken bebeğinizin yatış pozisyonu da çok önemlidir.

Yorgunluk; Bebeğiniz tam dinlemiyorsa uykusuz kalıyorsa, kendi kendini sakinleştirmiyorsa bu sebepte bebeğinizi huzursuz yapar, buna çözüm olarak kucağınıza alma ya da Bebek hamağı kullanarak çözüm elde edebilirsiniz.

Alerji ve reflü gibi sebeplerden ise mutlaka doktorunuza başvurarak sonuç elde edebilirsiniz.

Genel olarak çözümler ise karnına masaj yapılabilir, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi bebeğin anne karnındaki gibi devamlı bir ses ile çözüm alınabilir, arabaya bindirip gezdirmekte işe yarayan sonuçlardandır, emzik kullanımı da sorununuza çözüm olabilir, aşırı uyarıcılardan kaçınmak lazım. Düz yönde sallamak için Hamak kullanmakta bebeğinizi rahatlatmanıza yardımcı olur.

Kolik nedir?

Bebeklerde uzun süren ve susturulamaz ağlama krizlerine kolik denir. Bebeklerin ağlaması tabii ki normal. Konuşamıyor, yürüyemiyor, istediği herhangi bir şeye erişimi çok kısıtlı. Fakat bebeğin için “Etinden et koparılmışçasına ağlıyor.” diyorsan, bebeğinin kolik olma ihtimali çok yüksek.

Kolik belirtileri neler?

Her bebek ağlar demiştik. Bu çok doğal. Peki, kolik bebek nasıl anlaşılır?

Ağlaması günde 3 saatten fazla sürüyorsa,

Özellikle de akşamüstü saatlerinde başlayıp gece yarısına kadar şiddetli bir şekilde devam ediyorsa,

Bu durum haftada en az 3 gün gerçekleşiyorsa,

Ağlama krizlerinde bacaklarını karnına çekiyorsa bebeğinin kolik olma ihtimali yüksek.

Böyle bir durumda doktoruna danışabilirsin. Ancak söyleyelim: Kolik, kesin tedavisi olan bir durum değil. Ağlama krizlerinden endişe ediyor olabilirsin ama bu ağlamaların bebeğin için hiçbir zararı yok. Ayrıca da bu durum geçici. Her şeyden önce sabırlı olmalısın!

Kolik, bebeğinin genel sağlık durumunun iyi olmamasıyla alakalı bir durum değil. Bebeğin gayet sağlıklıyken de ağlama krizleri yaşayabilir. Uzmanlara göre bunun kesin olmasa da bazı nedenleri var:

Bebeklerde kolik ne zaman biter?

Doğumdan iki ya da üç hafta sonra başlayan kolik, genelde 3.-4. ayın sonunda tamamen biter. Nadir de olsa 1 yıl boyunca sürdüğü de araştırmaların sonuçları arasında bulunuyor.

Kolik Sancısı için Bebeğini doğru pozisyonda yatırmak gerekiyor

Bazı bebekler yüzükoyun kola yatırılınca rahatlarlar. Bunu deneyebilirsin. Dikkat etmen gereken nokta, bebeğinin yüzünün avucunun içine değmesi gerektiği. Ancak bebeğini bu şekilde uyutma. Sadece sakinleştir.

UCUZ ÇELİK DOLAP
ÇELİK RANZA
ÇELİK RAF İMALATI

whatsapp İletişim